Nowa galeria 2.10 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY została dodana do albumu fotograficznego
2.10 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
- 1
Ogólnopolska akcja #sadziMY
Nowa galeria Ogólnopolska akcja #sadziMY została dodana do albumu fotograficznego
Klasy 3a i 3b w ramach wycieczki do Nadleśnictwa Siewierz wzięły udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Sadzonki przywiezione od leśników wspólnymi siłami posadziły w ogrodzie szkolnym. Teraz tylko pozostało cierpliwie czekać na efekty 😊😊
17
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
- 2
29 września był Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.
W bibliotece naszej szkoły tego dnia uczniowie klas III czytali bajki swoim młodszym kolegom i koleżankom. Uczniowie zarówno klas starszych jak i młodszych chętnie przychodzili nawet po swoich lekcjach: jedni, aby czytać głośno bajki, drudzy: aby ich posłuchać. Panowała miła atmosfera.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nowa galeria Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia została dodana do albumu fotograficznego
1 października nasza szkoła włączyła się w obchody XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja edukacyjna podczas, której młodsi uczniowie sprawdzają wiedzę z tabliczki mnożenia u starszych kolegów oraz dorosłych w trakcie krótkich egzaminów. Osoba, która zdała egzamin otrzymywała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
23
Wycieczka - Siewierz klasa 3a i 3b
Nowa galeria Wycieczka - Siewierz klasa 3a i 3b została dodana do albumu fotograficznego
Klasy trzecie postanowiły świętować Dzień Chłopaka podczas wycieczki do Siewierza. Odwiedziły Nadleśnictwo Siewierz, gdzie poznały bliżej pracę leśnika, gatunki drzew i zwierząt leśnych, brały udział w grach i zabawach oraz pysznym poczęstunku. Kolejnym punktem na trasie było zwiedzanie ruin zamku biskupów krakowskich, spacer po parku miejskim oraz oblężenie i świetna zabawa na placach zabaw.
152
DZIEŃ CHŁOPAKA
Nowa galeria DZIEŃ CHŁOPAKA została dodana do albumu fotograficznego
15
MISTRZ PĘDZLA DĄBROWY GÓRNICZEJ - eliminacje szkolne
Nowa galeria MISTRZ PĘDZLA DĄBROWY GÓRNICZEJ - eliminacje szkolne została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 27.09.2021r odbyły się eliminacje do XI Konkursu Plastycznego Mistrz Pędzla Dąbrowy Górniczej. Laureatami w II kategorii wiekowej klasy 1-3 zostali Kamil Zaczyński- 1a oraz Julia Kołak- 3a, natomiast laureatami w III kategorii wiekowej (kl. IV-V) zostały Malwina Siwiela - 5a i Laura Szymańska -5a. Gratulujemy!!! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne zainteresowanie i udział w konkursie. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac znajdującej się w korytarzu przy szatni.
10
Wycieczka do nadleśnictwa w Siewierzu
Nowa galeria Wycieczka do nadleśnictwa w Siewierzu została dodana do albumu fotograficznego
28.09.2021r. klasy Ia i IIb odwiedziły Nadleśnictwo Siewierz, które od lat angażuje się w edukację ekologiczną. Uczniowie spędzili czas w ciekawie wyposażonym Ośrodku Edukacji Leśnej poznając mieszkańców dąbrowskich lasów, ich zwyczaje i kryjówki. Obserwowali również przyrodę wędrując po lesie. Po zajęciach, zmęczeni, ale z nową wiedzą, ze smakiem zjedli pieczone na ognisku kiełbaski oraz pyszne bułeczki domowej roboty, specjalność jednej z mam:-) Ps. Bułeczki były pyszne, DZIĘKUJEMY!:):)
54
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU
Nowa galeria EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Europejskiego Dnia Sportu w naszej szkole zorganizowane zostały ćwiczenia śródlekcyjne, aktywne przerwy, a uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na sportowo. Klasy 1-3 rozpoczęły zajęcia szkolne rozgrzewką oraz brały udział w lekcjach ruchowych z matematyki i języka polskiego. Klasy 4-5 rywalizowały w potyczkach sportowych i quizie na temat wiedzy o sporcie grając w Sportowego Chińczyka. I miejsce zdobyła klasa 5a II miejsce 4a III miejsce 4b Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę oraz serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
32
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Nowa galeria SPRZĄTANIE ŚWIATA została dodana do albumu fotograficznego
„Myślę, więc nie śmiecę”. W Akcji Sprzątanie Świata – Polska, nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady:-) Jak to robić? - doskonale wiedzą uczniowie klasy Ia , IIa, IIb i IIIa, które podjęły się trudnego zadania posprzątania lasu obok szkoły. A oto jakie "skarby" udało nam się znaleźć. POMYŚL, NIE ŚMIEĆ!
21
XI MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY : MISTRZ PĘDZLA DĄBROWY GÓRNICZEJ
Główny Inspektorat Sanitarny informuje: wszawica – leczenie i zapobieganie.
Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.
Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.
Wszawica – co to za choroba
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.
Co powoduje wszawicę?
Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).
Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?
Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalny i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.
Jak leczyć wszawicę?
W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).
Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.
Kiedy wszawica jest wyleczona?
Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.
Profilaktyka wszawicy?
Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy.
Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację
Jak zapobiegać wszawicy?
Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:
- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Czego nie należy robić?
- Nie wolno!!!
Stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i/lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.
- Bezwzględnie nie wolno!!!
Piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.
Dlaczego wszawica powraca?
Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.
Mity i fakty o wszawicy
MityFakty
Wszawica wynika z brudu i braku higieny.Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi.
Wszy potrafią skakać i pływać.Pasożyty te poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi.
Osobie dotkniętej wszawicą należy ogolić głowę.Nie należy golić głowy chorego. Powstające przy okazji golenia mikro uszkodzenia skóry głowy mogą stanowić wrota zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych i przedłużenie procesu leczenia.
Wystarczy zastosować dostępne preparaty zwalczające pasożyty.
Wszawica jest wyłącznie problemem estetycznym.Wszawica jest także problemem zdrowotnym. Powoduje wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą ulec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.
Zwierzęta domowe mogą być źródłem.Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
Dokładne umycie głowy szamponem pozwoli pozbyć się wszy.Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trud na do usunięcia.
Wszy mają tylko dzieci.Zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. Dlatego choroba ta jest szczególnie popularna wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół.
Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni szkolnej
Przypominamy, że zgodnie z:
1) Ustawą z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 2112 z późn. zmianami),
2) ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861, 879, 905, 957, 1013, 1054, 1116, 1125, 1145, 1262 i 1583),
3) Wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązującymi od 1 września 2021 r.,
"Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły (...)"
Międzynarodowy Dzień Kropki
- 34
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Takie zajęcia miały również miejsce w naszej szkole.
Lekki tornister
Kampania informacyjna na temat profilaktyki wad postawy, która ma na celu zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.
- Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
- Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
- Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
- W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
- Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
- Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
- Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
- Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
- Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne , dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.
Śledź nas w mediach społecznościowych!
Źródło: www.lekkitornister.org
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 / 2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 im. M. Skłodowskiej - Curie w Dąbrowie Górniczej, informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się
w dniu 1 września 2021r o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej.
Z powodu procedur bezpieczeństwa w uroczystości mogą uczestniczyć uczniowie
oraz tylko i wyłącznie rodzice uczniów klasy 1 (po jednym rodzicu z dzieckiem).
Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz zachowaniu odległości podczas uroczystości.
Bezpieczne wakacje! Informacja dla rodziców
Rozpoczęły się wakacje i dlatego Katowicki Wydział Bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego wspólnie z MEN oraz Sanepidem zwraca się do rodziców o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas wakacji.
https://www.higienawody.wsse.katowice.pl
https://www.gov.pl/web/psse-wysokie-mazowieckie/bezpieczne-wakacje-2021
Survival w Kuźniczce Nowej
- 71
23 czerwca w Stowarzyszeniu Koń w Służbie Człowieka Husar - gospodarstwo agroturystyczne, uczniowie klas III uczyli się trudnej sztuki przetrwania.
Lekcja w lesie była bardzo ciekawa - szukanie drogi do domu, przejście przez rzekę, chodzenie po górach.
Była również jazda konna i nauka krzesania ognia. Nauczyliśmy się również polować na dziki za pomocą łuku.
Zabawa zakończyła sie pieczeniem kiełbasek i piciem herbaty przygotowanej przez gospodarzy.
Myślę, że uczniowie chętnie odwiedzą to miejce w czasie innych spotkań z przyrodą.
Archiwum Aktualności